پارسه؟ مدرسان شریف؟ ماهان؟ نصیر؟ سنجش؟ معیارهای انتخاب، موازین تحلیل و پیشنهاد

اصول کنکور
دسامبر 8, 2014
پارسا؟پرسه؟ هامان؟مامان؟ مدرسان تهران؟! (مطلب انگیزشی)
می 28, 2019

(در این نوشتار سعی شده تا از نمونه های واقعی موجود در رشته های مختلف استفاده شود. هیچ قصدی بر تعریف یا تضعیف اساتید وجود نداشته و نام اساتید صرفا بدلیل آشنایی نام آنها برای داوطلبان ذکر شده. در تمام متن سعی شده بر له یا علیه موسسه ای مطلب نوشته نشده باشد، گو اینکه قصدی بر پیشنهاد موسسه ای نیز نیست. ضمنا این نوشته به چگونگی استفاده از کتابها و آزمونها و … اشاره نکرده که خود بحث مفصلی است)

پارسه؟ مدرسان شریف؟ ماهان؟ نصیر؟ سنجش؟ 

معیارهای انتخاب، موازین تحلیل و پیشنهاد

خب این سوال خیلی از داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد میتونه باشه. مطالب و بحث های زیادی هم در این مورد وجود داره. به کدوم میشه اعتماد کرد؟ چه کسی راست میگه و کی دروغ؟

اصلا از موسسات بیایم بیرون. کتاب استاد فلانی خوبه؟ کلاس فلانی چی؟

به چه تبلیغی و به چه حرف هایی توجه کنم و به چه حرف هایی نه! اگه میخوایم به دیگران کمک کنیم باید چه اطلاعاتی بهشون بدیم؟

دوست یکی از دوستام میگفت طرقی حقیقت هر چی تست سرکلاسش داده تو کنکور اومده! دوستم دیروز رفته شریف با پروفسور حجی صحبت کرده، گفته امسال از برنامه ریزی پویا سوال نمیاد! (دقت کردید زندگی دوست دوستامون چقدر از زندگی دوستامون و زندگی دستمون چقدر از زندگی خودمون جذاب تره؟ هر چی اتفاقه برای اونها میفته!). چرا یکی میگه اصلا کلاس نرو. همشون فقط دنبال چاپیدن هستند. یکی میگه من رفتم و خیلی تاثیر داشت؟!

مهم است بدانیم آزمون دادن، کلاس رفتن، موسسات مختلف، کتاب های متفاوت و … هیچ کدام خوب یا بد مطلق نیستند. فرق بین خدماتی که جاهای مختلف میگیرید زیاد نیست. فرق بین من و شماست! فرق بین ما دانشجوهایی است که میخواهیم از این خدمات استفاده کنیم.

خب جدا جدا بریم به هر کدوم از این مباحث:

کتاب

باید انتظارمون رو از یک کتاب بدونیم… بعضی کتابها تست های خوبی دارند. بعضی به تشریح کامل مطالب می پردازند. بعضی کتابها نکته و تست هستند. بعضی کتابها هم بین همه اینها موندن!

هیچ کدام از  عبارات زیر کمکی به شما در انتخاب کتاب نمی کند!

ماشین های الکتریکی وحید کریم پور رو خودش هم چیزی ازش نمیفهمه! ….کتاب آمار طورانی خوبه! ….کتاب تحقیق در عملیات بهزاد اشجری رو نخری ها افتضاحه!….. زبان عمومی سری عمومی رو خریدم هیچی ازش تو کنکور نیومد!

مثال یک: من سیستم عامل طرقی حقیقت رو داشتم. خیلی بد بود. همش تو هرچیزی هزار خط توضیح میداد

* خب با اندکی دقت در پست های قبلی و بعدی دیده شده که ایشون یه دانشجوی دانشگاه شریف هست که درس سیستم عامل رو خیلی خوب پاس کرده و میاد میگه مثلا کتاب بدرد نمیخوره چون همه چیز رو توضیح داده و خیلی حجمش زیاد بود! این تحلیل اشتباه نیست ولی حاوی توضیحات مفید برای تصمیم ما هم نیست.

مثال دو: حسین:  من کتاب ایمن پور رو به عنوان منبع انتخاب کردم و رفتم کنکور زدم 12%. ولی دوست پسر خاله ام کتاب زاهدی سرشت خونده زده 45%. شما فریب نخور داداش!

* هیچ حرفی از سطح این دو نفر و کیفیت درس خوندن اینجا وجود نداره. انگار تنها عامل همین کتاب بوده

مثال 3: مهسا: کی گفته؟؟؟ من کتاب سری عمران رو خوندم و  تو کنکور یک سوال زدم و اون هم غلط از آب در اومد و منفی شد! گرامرش هم افتضاحه!

* ایشون با سطح زبان متوسط و سه هفته مونده به کنکور و برای سفید نذاشتن زبان اومده و فقط بخش گرامر رو خونده و رفته منفی زده که هیچ کدوم از اینها در این تحلیل نیومده. اصولا مطالعه کتابها به قصد دیدن تست های تکراری در کنکور، صد برابر سخت از پیدا کردن سر سوزنی در انباری از کاه میتونه باشه

خیلی وقتا برای خیلی چیزها مثال های نقض متعدد می بینید. 5 رتبه برتر که همه یک کتاب متفاوت خوندند و موفق شدند…

خب پس چه کنم؟

اول از همه سطحت رو مشخص کن تو هر درس. بعد هم باید هدفت رو در نظر بگیری و نهایتا هم زمانی که داری. ممکنه برای یک درسی احتیاج به کتاب کامل داشته باشی و برای یک درسی احتیاج به تست….ممکنه شما سه ماه زمان داشته باشی و سطح خوبی داشته باشی…مکنه شما از بهار شروع کردی و باید خیلی چیزهای رو پایه ای شروع کنی…

 بعد باید ببینی هر کتابی چه چیزهایی در اختیارت میذاره…

مثلا کسی که صرفا میخواد یه دور همه مطالب خونده شده قبلی رو دوره کنه ممکنه بره فلش کارت بخونه ولی کسی که تازه میخواد شروع کنه احتیاج به کتاب با توضیحات بیشتر داره که همه چیز توی ذهنش شکل بگیره. قرار نیست ریاضی مهندسی دکتر معتقدی با ریاضی مهندسی  با رویکرد بدون دست و خودکار آقای نامی یکی باشند. شما باید بدونی چی میخوای…

پس اگه داری مصاحبه رتبه برتر میخونی… اگه مشاوری داری که راهنماییت میکنه… اگه دوستی هست که داری سوالتو ازش میپرسی…. ازش نخواه نسخه خودشو برات بپیچه.

اگر میگه کتاب تئوری مدیریت مدرسان خونده. بهش بگو برای چه منظوری خونده. این کتاب تشریح درس هست؟ تست چقدر داره؟ مشکلات چاپی و نگارشی داشته؟ چند صفحه هست و حدودا چقدر زمان میبره خوندنش ….

اگر دیدید کسی بدون توضیح کتابی رو معرفی کرده. تنها کاری که میشه کرد اینه که اون کتاب رو بذارید تو لیست بررسی!

به هیچ حرفی هم که مربوط به خود کتاب و محتواش نیست توجه نکنید! برترین کتاب شیمی تجزیه! کاملترین کتاب روان شناسی بالینی! تنها مولف دارای مدرک از دانشگاه استنفورد! مبتکر روش نوین پاسخگویی و ….

اینها هیچ کمکی به شما نمی کنند! هیچ مرجعی هم برای تایید یا رد این حرفها وجود نداره! اتفاقا مولفی که کتاب خوبی تالیف کرده حرفش را با کتابش خواهد زد و برای تبلیغ نیازی به این عبارتها ندارد….

پس بیایید از این به بعد با معرفی کتابها به صورتی که از محتوای کتاب صحبت بشه. از توضیحاتی که داره.. از تست هایی که گذاشته و از چگونگی استفاده خودتون از کتابها بگید….

و اما مثال های خوب!

1) کتاب روان شناسی عمومی دکتر نوربالا، به نظرم برای من خوب بود چون تونستم به جای خوندن کتاب های مرجع، مطالب اصلی رو به صورت فشرده مرور کنم ولی برای بخش طبقه بندی بیماریها به کتاب دیگه ای احتیاج پیدا کردم. اگه به مطالب مسلطید میتونید از این کتاب استفاده کنید و اگر تغییر رشته دادید احتمالا مطالعه کتاب برای جمع بندی و یا فقط آشنایی اولیه کافیه. تست های کنکور رو کامل داشت ولی من ترجیح دادم با توجه ضریب این درس از تست های تالیفی کتاب خدامرادی هم استفاده کنم.

2) اگر میخواهید از حسابداری مالی شهرستانی استفاده کنید حواستون باشه که این کتاب به صورت نکته و تست هست. برای من که وقت کمی داشتم خوب بود. خیلی از فصل ها رو به همون نکات و تست کتاب بسنده کردم. برای بعضی فصل ها هم که میدونستم تست های بیشتری میاد از جزوات و کتاب های قبلی خودم هم خوندم. اگه تو این درس مشکل دارید. این کتاب به تنهایی کمکی به شما نمی کنه چون تقریبا چیزی رو درس نمیده.

هر دو مثال حاوی پیشنهادات و دلایلی منطقی در توضیح یک کتاب هستند که فارغ از احساس به توصیف هر آنچه که هست پرداخته.

نکات نهایی انتخاب کتاب:

1) هر کتابی قطعا ممکن است اشکالات تایپی یا چاپی داشته باشد. مگر در موارد خیلی خیلی خاص، این اشکالات برای شما ایجاد مشکل نخواهد کرد.

2) معمولا کتاب هایی که یک نویسنده معروف و یک یا چند همکار دارند، توسط همان همکاران نوشته شده اند. به این کتابها شک کنید. البته ممکنه همکاران مربوطه کتابهای خوبی بنویسند و به احتمال زیاد نظارت علمی استاد اولیه نیز وجود داشته ولی در این موارد به صرف نام مولف معروف تصمیم نگیرید. حتما محتوا را بررسی کنید.

3) به هر توصیه ای که شامل عبارت های همه، هر ، هیچ بوده یا شامل صفات عالی (ترین) می شود با شک نگاه کنید.

4) بهتر بودن موسسه ای در یک رشته دلیل بر بهتر بودن آن موسسه در تمام دروس آن رشته نیست. (این جمله که همه کتاب های یک موسسه هم خوب نمیشه جمله درستی نیست).

5) با کپی نکردن و استفاده از اصل کتابها، دزدی نکنیم و به حقوق یکدیگر احترام بگذاریم

کلاسهای آموزشی

کلاس کمی بحثش با کتاب جداست. در اینجا شما با موجودی بی جان طرف نیستید بلکه با انسانی طرف هستید که کلام، حرکات، تجربیات و همه رفتارهای او بر شما موثر خواهد بود.

همین اول تکلیف کلاسای آنلاین رو روشن کنم! علی رغم پیشرفت تکنولوژی برای خیلی از شما این کلاسها صرفا این خواهد بود که برید و فایل تصویری رو دانلود کنید. یعنی چیزی که قبلا میشد با 15 تومن دی وی دی اش رو خرید الان باید دو برابرش رو پول اینترنت بدی و البته شهریه ای به اندازه کلاس حضوری! اگر درسترسی به اینترنت خوب هم دارید باید بدونید هزینه این کلاس به نظر  بسیار بالاست. شاید با همون هزینه بتونید در هر شهری که هستید یک کلاس حضوری و یا خصوصی خوب برید…مگر در مواقع لزوم این کلاسها چندان توجیهی ندارند.

و اما بعد!

 باز هم اینجا باید اول از همه سطح اولیه تون، انتظارتون از کلاس، هزینه، وقت و هدف آزمونی تون رو مشخص کنید. صرف کلاس رفتن حتی با بهترین اساتید کمکی به شما نخواهد کرد.

نوع تدریس کلاس هم میتونه مهم باشه و باید با سبک یادگیری شما هماهنگ باشه. مسلما گاهی وقتها با اساتیدی رو برو میشید که ساعتها وقت میگذارند، زحمت می کشند و حجم زیادی از مطالب را به خورد داوطلب می دهند. حتی با کمال اشتیاق چندین جلسه کلاس اضافی و جبرانی هم می گذارند ولی خروجی رضایت شما نیست! همان جلسه دوم کلاس از حرف زدن زیاد استاد حوصله تان سر میرود و خوابتان میگیرد!

در مورد کلاس به تجربه مدرس توجه کنید. تدریس از دید عده بسیاری، آسان ترین کار در این مملکت است. کافی است دوره ای رفته باشید و طوطی وار همانها را برای دیگران تکرار کنید! معمولا هم همه “استاد” خطاب می شوند!

تجربه واقعی مدرس می تواند در جمع بندی مطالب و نحوه انتقال آن بسیار موثر باشد. مدرسینی که سالها تجربه تدریس یک درس را دارند و مدرسینی که خود بهترین نتیجه را در درس مربوطه داشته اند طبیعتا گزینه های بهتری خواهند بود. کلاس در موسسه ای معروفتر می تواند هزینه ای بالاتر داشته باشد و شاید دردسرهایی مثل کنسلی و بدقولی و بی امکاناتی نیز کمتر داشته باشد.

حواستان به اساتیدی که روشهای بدیع را تبلیغ می کنند باشد، روشهایی مانند مدلهای ذهنی، کدینگ، مورد پژوهی یا case study هر کدام در علوم آموزش و شیوه های تدریس برای خود مبانی و اصولی دارند و البته کاربردهای خاص خود را نیز دارند. متاسفانه گاها افرادی از این روشها سوءاستفاده می کنند. مثلا در کدینگ منظور به این نیست که صرفا بیایید عبارتی را جایگزین یک مطلب علمی کنید. اصولا این روش به فهم مطلب و یا یادگیری کمکی نمی کند بلکه صرفا روشی برای کمک به بخاطر سپاری مفاهیم است. اساتید بسیاری از این روشها در کلاسهای خود استفاده می کنند ولی لزومی به بوق و کرنا کردن روششان ندارند.

اگر با مدرسانی که این روشها را ارائه می کنند روبرو شدید از آنها در مورد اصول و مبانی شیوه شان بپرسید و حواستان باشد این روشها برای یادگیری کمکی به شما نمی کنند. گرچه ممکن است با این پاسخ روبرو شوید که شما با آزمونی تستی طرف هستید و مهم میزان پاسخگویی است نه یادگیری!

در مورد کلاسها به مواردی چون برترین استاد انتقال حرارت، بالاترین میزان رضایت و …. توجه نکنید. اینجا نیز مانند حالت قبل صفات عالی (ترین) که معلوم نیست با چه متر و معیاری به خودشان نسبت می دهند نشان دهنده توانایی مدرس نخواهد بود.

اگر میخواهید کلاس بروید به دو موضوع باید توجه کنید؛ اول موارد مربوط به موسسه خدمت دهنده و دوم موارد مربوط به خود مدرس.

در مورد موسسه ای که کلاس می روید چندین مورد را بررسی کنید. شهریه کلاسها، محل تشکیل کلاس، نظم مکانی و زمانی برگزاری کلاسها، نحوه برخورد و تعامل موسسه با دانشجو و امکاناتی که برای کلاس و دانشجو مهیا می شود از این دسته هستند. در مورد مدرس نیز، نحوه تدریس، سابقه تدریس، سابقه تحصیل، تعداد ساعت های تدریس و همراهی مدرس با دانشجو را پرس و جو کنید.

اگر میخواهید از نظر دیگران استفاده کنید و یا پیشنهاداتی برای دیگران داشته باشید نیز باید بدانید بهترین توصیفات،  از شیوه های تدریس استاد با توضیح است.

مثال پیشنهادات بی استفاده:

مهتا: کلاس شیمی تجزیه دکتر مقیمی فوق العاده است. بهترین ها رو سر کلاس ایشون تجربه کردم.

* فوق العاده از چه نظر؟  با پرس و جوی من مشخص شد این خانم با مشکلات زیادی در این درس روبرو بوده و با کلاس استاد مورد نظر تونسته 15% در کنکور بیاره و به این درس علاقه مند بشه. فوق العاده اینجا به این معنی بوده.

سعید: این بهتاج فقط میخواد کتابای خودش رو تبلیغ کنه. کلاسش به هیچ دردی نخورد.

* خب چون استادی کتاب خودش رو معرفی کرده یعنی این کلاس بی استفاده است؟

مثال های خوب:

بهادر: کلاس استاد بهتاج در کوانتوم به من در این درس بسیار کمک کرد. صبوری ایشون در تدریس و مثال های خوبی که استفاده کردند قدرت تحلیل خوبی به دانشجوها داد که میتونستیم خیلی از سوالات رو تحلیل کنیم. کتابشون مکمل خوبی برای کلاس بود. دو بار کلاس در شروع ترم به تعویق افتاد که یکبار بدلیل تعطیلی بین التعطیلین بود. در کل من از این کلاس 40 ساعته رضایت داشتم.

* اشاره به ویژگی صبوری، استفاده از مثالها، تعویق کلاس و دلیلش و ساعت کلاس همگی قابل استفاده هستند.

موسی: من واسه آمار از کلاس دکتر ناصحی فر استفاده کردم. کلاس ایشون نظم خوبی داشت  هم از نظر برگزاری و هم نظم در مطالب ارائه شده در کلاس. کوییزهای کلاسی به من در فهمیدن نقاط ضعفم و برطرف کردنش با نظارت استاد خیلی کمک کرد. دسته بندی خوبی از نکات و جزییات داشتند که با عث شد غرق در فرمولهای زیاد آمار نشیم. به مباحث مسلط بودند و سالهاست که دارند تدریس می کنند. هیئت علمی دانشگاه علامه هم هستند. شاید تنها مشکل برای من هزینه به نسبت زیاد کلاس در مقایسه با موسسه های دیگه بود که هیچ توضیحی هم براش نداشتند.

* احتیاج به هیچ توضیحی نیست که چقدر خوب توصیف شده

نکات نهایی انتخاب کلاس:

1) کلاس را اگر با تفکر انتخاب کنید می تواند پل موفقیت شما باشد ولی ثبت نام باری به هر جهت در هر کلاسی می تواند صرفا یک فعالیت وقت پر کن باشد!

2) شکایت ها از موسسات بابت کلاس به اندازه شکایت از تدریس استاد است. هر دو طرف تقریبا به یک اندازه مشکل ایجاد کرده اند. پولمو خوردن! استاد رو عوض کردن! باهام بد برخورد کردن و  …. همانقدر اتفاق می افتند که استادش بدرد من نخورد، استادش مسلط نبود و … اتفاق می افتد.

3) رضایت از استاد بیشتر از رضایت از موسسه در دید داوطلبان موثر بوده است. در واقع برخورد خوب پرسنل موسسه نمی تواند جایگزین بیسوادی استاد شود ولی رضایت از استاد می تواند تا حدی (فقط تا حدّی) برخی مشکلات موسسه را بپوشاند.

4) اگر نمی توانید با کلاس جلو بروید، هرگز در آن کلاس شرکت نکنید.

5) برخی اساتید می خواهند شما از قبل مطلب را مطالعه کنید و برخی ترجیح می دهند با یک ذهن خام مواجه شوند. این موارد ممکن است در انتخاب شما موثر باشند. این مسئله به خودی خود ایرادی ندارد ولی مثلا یک دانشجوی تغییر رشته ای که در فهم درس مشکل دارد احتمالا نمی تواند با استادی که مطالعه قبلی را ضروری می داند ارتباط برقرار کند.

آزمون های آزمایشی

شاید  بحث برانگیزترین قسمت در این میان باشد…

بیشترین آفت در کنکورهای آزمایشی متوجه داوطلبان است و نه موسسات!

اکثریت داوطلبان بسیاری از تست ها را که قبلا در آزمونهای آزمایشی مورد سوال بوده سر جلسه کنکور اصلی از دست می دهند چون قبلا به اندازه کافی آن را حلاجی نکرده اند! اگر شما بنارا بر این بگذارید که مطالبی که خواندید و سر جلسه کنکور آزمایشی از آن مطلب مورد آزمایش قرار گرفتی را سر جلسه کنکور اصلی از دست ندهی، قطعا بُرد با شماست! کلاه خود را قاضی کنید و اگر امسال کنکور داده اید. سوالات کنکورهای آزمایشی هر موسسه که شرکت کردید را با کنکور تطبیق دهید. چند درصد از مطالب آزمون اصلی در کنکورهای آزمایشی پوشش داده شد  ولی شما آن را از دست دادید؟؟؟؟؟ قطعا از نتیجه تعجب خواهید کرد!!

آزمونهای آزمایشی خدمتی است که قاطبه موسسات در آن ادعای برتری دارند! انواع عبارات عجیب و غریب در این مورد وجود دارد! همزمان چندین موسسه بیشترین جامعه آماری، بالاترین رتبه های تک رقمی، بیشترین تعداد قبولی و بهترین اساتید و طراح و نیز را مشاوره دارند!! ماشاالله آزمون های همه شان هم که “هوشمند” است (شاید اسمش هوشمنده!).

در مسیر مطالعه برای کنکور شما برای سنجش وضعیت خود احتیاج به آزمونهای آزمایشی دارید. برخی بیشتر و برخی کمتر.  در مورد آزمون های آزمایشی نکات زیر را حتما بدانید:

1) مهم ترین ویژگی آزمون های آزمایشی باید سوالات استاندارد آن باشد. یعنی سوالاتی که روایی و پایایی کافی داشته باشد. روایی یعنی دقیقا آنچه را که هدف گذاری کرده بسنجد و پایایی یعنی نتیجه آزمون قابل تعمیم دادن باشد. بنابراین بیشترین حساسیت شما باید در نحوه طراحی سوالات باشد. بهترین منبع نیز (اگر در اختیار بگذارند و یا از جایی تهیه کردید) آزمونهای سالهای قبل موسسه است. از موسسات بخواهید آزمونها را به قصد بررسی و نگاهی اجمالی در اختیارتان بگذارند. تعداد سوالات هر درس، پخش سوالات را ببینید و یا از استادی بی طرف بخواهید کیفیت سوالات را بررسی کند.

2) وجود سوالاتی که مشابه آنها در کنکور موجود باشد جز معیارهای کنکور آزمایشی نیست. اینکه دامنه یک تابع مثلثاتی در کنکور مورد سوال باشد چیز عجیبی نیست و طبعا ممکن است مانند هر مبحث دیگری در کنکور آزمایشی مورد سوال باشد. فکر می کنید کنکور به طور متوسط هر سال چقدر تغییر دارد؟؟ نهایت 15%. موسسات کتابها و آزمونها را جوری تالیف می کنند که 100% کنکورهای قبلی را پوشش دهد. بنابراین گزاف نیست بالای 80% مطالب یک کنکور در کتابها یا آزمونها وجود داشته باشد. (اگر وجود نداشته باشد باید در آن موسسه را گِل گرفت!)

3) جامعه آماری بالا مهم است ولی نه آنقدر که معیار اولتان باشد. جامعه آماری همه موسسات را جمع کنید نهایتا به ده درصد شرکت کنندگان کنکور نمی رسد! یعنی شما تقریبا هیچ تخمینی نمی توانید از رتبه تان با توجه به رتبه آزمون آزمایشی داشته باشید. بی نهایت مثال در این زمینه دیده اید! من آزمونهام همش زیر 30 بود. کنکورم شد 1300!! و برعکس!!  وقتی سطح شما در حد 5% است، شرکت در کنکور آزمایشی با شرکت کننده بیشتر، شما را به سطح 10% نمی رساند!!

انواع شگردها در این زمینه وجود دارد. یکی در تبلیغش جامعه آماری را به استناد تعداد نمایندگانش بالاترین می داند. دیگری نیز حدود همان تعداد نمایندگی دارد و جامعه آماری اش را با خودش مقایسه می کند و می گوید بالاترین جامعه آماریِ من! آنها که کوچکترند هم از عبارت هایی مانند محدود به بهترین ها! استفاده می کنند. جالب اینکه موسسات در برخی مواقع اصرار دارند محل آزمون را با موسسات دیگر کنکور ارشد یا لیسانس مشترک انتخاب کنند تا تعداد کم شرکت کنندگانشان گُم باشد!

4) کارنامه آزمونها نیز ملاک دسته اولی نیست. با وجود تکنولوژی های امروز، زمان صدور کارنامه تقریبا مصداقی ندارد. عملا همه می توانند چند ساعت بعد اعلام نتیجه کنند. همه شان هم شامل درصدها، تراز، رتبه، کارنامه های برتر، دیدن پاسخبرگ و تعدادی تحلیل می شوند. یعنی موارد اصلی را همه دارند. برخی تحلیل های اضافی نیز وجود دارد که تقریبا بی استفاده است و توسط عده ای به عنوان مزیت تبلیغ می شود.

وجود کارنامه برای آزمون مانند آنست ایرانخودرو در تبلیغ خود بر وجود تایر برای ماشین تاکید کند! 4 جفت تایر دست نخورده!  قابلیت استفاده از زنجیر چرخ برای روزهای زمستانی! دست نگهدارید!! اگر هم اکنون خرید کنید همراه این لاستیک ها یک قالپاق نیز هدیه داده می شود!!

6) اهتمام موسسه له ارائه پاسخ تشریحی می تواند به داوطلب بسیار کمک کند. پاسخهایی که داوطلب را بی نیاز از مراجعه به کتب با چگونگی حل تست مورد نظر و نکات مرتبط آشنا کند.

5) قیمت می تواند مهم باشد در این اوضاع اقتصادی. با اینحال گاها قیمت های پایین می تواند دردسرساز باشد. در قیمت ها به مقدار نهایی توجه کنید و نه به درصد تخفیف. شاید موسسه ای بدون تخفیف قیمتش از جایی دیگر با 25% تخفیف  کمتر باشد! گاها نیز مشاهده شده موسسه ای در بدترین حالت در کل سال 35% تخفیف داشته که می تواند نشان دهنده قیمت کاذب خدماتش باشد!

6) رتبه های برتر را قبول نکنید مگر با دو معیار. خودتان مستقیما از زبان خود فرد (نه در تبلیغ موسسه) شنیده و یا دیده باشید و یا اینکه در طول سال نیز از آن فرد در موسسه نام برده باشد. مثلا قبلا مصاحبه ای از آن فرد به عنوان  رتبه برتر آزمون های موسسه منتشر شده و چیزهایی مانند این.

7) به تضمین ها توجه کنید. موسسه ای پارسال میانگین 60درصد را برای رشته مدیریت به عنوان تضمین قبولی در نظر گرفته بود. در حالی که در چند سال اخیر رتبه یک نیز همچین میانگینی نداشته است! و یا  مانند عبارت “آزمون هوشمند” از کلمه “تضمین قبولی” سو استفاده می شود و عملا تضمینی داده نمی شود. یادم نمی رود دو سال قبل داوطلبی به من میگفت فلان موسسه تضمین میکنه قبول میشم. گفتم چه تضمینی؟ گفت خیلی مطمئن بود! خیلی محکم گفت حتما قبول میشی!!!

8) برنامه ریزی و سرفصل آزمونها مهم است و میتواند به شما در برنامه ریزی و نظم دادن به مطالعه تان کمک کند. به ترتیب چیدن آزمونها و فاصله میان آنها دقت کنید.

9) عباراتی مثل اینکه فلان موسسه از کتاب های خودش سوال میگیره معیار انتخاب نیست. دو حالت داره. یا استاد مولف کتاب و طراح آزمون یکسانند که خب اتفاق نیکی است و شما می توانید دانسته هایتان از کتاب را بسنجید. بالاخره گرامر گرامره! نمیشه بگید گرامر کتاب فلان موسسه تو کنکور نمیاد یا ریاضی مهندسی شامل مباحث مشخصی است که همه جا یکسان است و ارتباطی به این کتاب و آن کتاب نیست. به نظر شما اگر من به عنوان طراح از کتاب های مختلف تست را کپی کنم طراح بهتری هستم؟؟ مهم اینه که طراح پوشش خوبی از مباحث مهم درس در کل آزمونها بده. مسلما آزمونهای 25% جنبه آموزشی دارند و ممکن است شامل تست های خاص و یا تست های آموزشی و یا تست های کمتر مورد توجه باشند ولی تست های آزمونهای 50% و جامع باید منطبق بر توزیع سوالات کنکور باشد.

10) به طور کلی کنکور آزمایشی را به همه توصیه می کنم چون باید اشتباهاتتان را قبل از مسابقه اصلی پیدا و برطرف کنید. یاد بگیرید سرجلسه آزمون بشینید و تمرکز کنید (راستی کیفیت برگزاری نیز در آزمونها مهم است). سوالات بتواند در شناسایی نقاط ضعفتان کمک کند. خودتان و دانسته هاتان را بتوانید محک بزنید. روند پیشرفت خود را زیر نظر بگیرید و یک مشاور آگاه بتواند به شما در پوشش نقاط ضعف کمک کند. تجربه چندین ساله مشاوره به من ثابت کرده تا زمانی که آزمون ندهید نمی فهمید در کجای دایره پرگارید! دانشجویی داشتم که از بهار شروع به مطالعه زبان کرد. پیوسته و منظم هم میخوند. خودش هم از روند کار راضی بود و بازخوردهای خوبی از این درس به من میداد. مرورهای کاملی هم برای این درس برنامه ریزی کردیم ولی تازه اواخر دی که آزمون داد متوجه شدیم که کاش ایشون اصلا زبان نمیخووووند!

به طور کلی، در مورد کنکورها به نظراتی توجه کنید که در مورد نظم برگزاری، در مورد پخش سوالات، در مورد کمتر غلط داشتن صحبت کنند و حاوی نشانه ها و دلایل باشند نه حاوی احساسات داوطلب.

الهه: حیفه اینهمه پول که برای آزموناش دادم.  من موندم این سوالاتو از کجاشون در آوردن؟ سه تا کتاب تحلیل سازه خونده بودم ولی باز هم سوالا غیرآشنا بود

حمید: به نظر من سوالا عالی بود. اون سوالش که جریان مدار … پرسید عینا تو کنکور اومد JJ

مسلما الان آگاهید که این تحلیل ها کمکی به کسی نمی کنه ولی این مورد رو ببنید!

عمو مهندس: به نظر من آزموناش خوب بود. به من کمک کرد تا تو آزمونهای 25% ضعفم رو تو مباحثی که خوندم بشناسم. تو آزمونهای مروری هم مطمئن شدم که اشتباهاتم تکرار نمیشه. ضمنا تونستم بخش هایی از دروسی که کمتر خونده بودم رو تست بزنم. بنابراین آزمونها به من نظم خوبی داد. جامعهاش سوالات خوبی داشت. من روزهای آخر تست های کنکورهای قبلی رو میزدم و جامعها دقیقا با همون ترتیب سوالات رو انتخاب کرده بود. رتبم تو آزمونها هم بد نبود ولی برای من مهم بود بدونم مطالعه ام فایده داره یا نه. دقیقا به من نشون داد اون چیزایی که خوندم رو تا چه حد میتونم پیاده کنم. کارنامه ها و نظم برگزاری آزمون هم قابل قبول بود. فقط یه آزمونش جابجا شد که مشکل خاصی هم نداشت. فقط شاید سوالات درس زبان سطح پایین تری نسبت به کنکور داشتند. در کل آزمونها هم یکی دو تا غلط وجود داشت که نرماله.

حالا متر دست شماست. ابزار لازم رو دارید. پس میتونید خودتون اطلاعاتی که میگیرید رو تحلیل کنید و ببینید چی بدرتون میخوره و چی نه. فقط به چند تا نکته توجه کنید. تداوم، تفاوت، تطابق!

تداوم یعنی اینکه یه چیزی در طول زمان ادامه داشته باشد. یا تعداد زیادی از افراد به آن اذعان داشته باشند. اگر داوطلبان زیادی کتابی را معرفی می کنند (ولی تحلیلشان مثلا احساسی است) حداقل کار اینست این کتاب یا کلاس را در لیست بررسی قرار دهید.

تفاوت یعنی با تناقض رو برو شوید. دو نفر تحلیلی با منطق خوب از یک موضوع ارائه می کنند. در این موارد عقل سلیم خودتان و مشورت با یک استاد مورد وثوثق و یا جستجوی بیشتر را در دستور کار قرار دهید.

تطابق یعنی شرایطی که از سخن گفته شده با شرایط شما تطبیق بیشتری دارد. مسلما آن تحلیل بیشتر به کار شما خواهد آمد.

سوالات خود را در بخش نظرات بپرسید….

بزدوی باید در مورد انتخاب کتابها، کلاسها و آزمونها تصمیم بگیرید. پس یک داوطلب آگاه باشید نه کسی که همه تصمیم هایش را دیگران به او دیکته می کنند….

1 دیدگاه

  1. محمد گفت:

    سلام
    مرسی واسه این مطلب خوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *