اصول کنکور

پارسه؟ مدرسان شریف؟ ماهان؟ نصیر؟ سنجش؟ معیارهای انتخاب، موازین تحلیل و پیشنهاد
اکتبر 3, 2015

 اولین پست از مطالب کنکوری ما که اولین بار در سال 1387 منشتر شد در مورد اصول کنکور بود .

به نظر میاد اکثر افراد موفق در کنکور اصولی رو رعایت کردند  که این اصول از مهم ترین دلایل موفقیتشان بوده . خیلی اصول شاخ و بال دار و عجیبی نیستند . معجزه هم نمی کنند . همه شما هم اینها رو بلدید ! اینها در واقع به شما کمک  می کنند نسبت به کنکور دید مناسبتری داشته باشید . در واقع تفکرتان را کنکوری کنید  و متناسب با کنکور عمل کنید و……

اولا باید تذکر بدم شاید قبلا بعضی ازاین اصول رو جای دیگه خونده باشید . به هر حال برای اینکه چیزی از قلم نیفته ، تمام مطالب 2و3 سال اخیر (در این زمینه) رو بررسی کردیم و از فیلتر تجربیات و ادبیات! خودمون گذشته تا شده این :

آزمون کارشناسی ارشد مدیریت ، آزمونی با داوطلبین زیاد (رتبه دوم بعد حسابداری از نظر شرکت کننده) و پذیرش نسبتا محدود است که قبولی در ان دشوار خواهد بود . اگر نمی توانید نیایید و وقت ارزشمندتان را هدر ندهید(به این میگن گربه رو دم حجله کشتن!!) حتما برنامه های جایگزین داشته باشید تا در صورت عدم قبولی (خدای نکرده) به مشکل بر نخورید . باید بدانید که در کنکور الزاما بهترین ها قبول نمیشوند . برای موفقیت در کنکور باید خود را با شرایط کنکور وفق دهید . به قول دکتر ناصحی فر باید جوری بخوانید که آنها می خواهند و برای یکسال جوری زندگی کنید که انها می خواهند .  و اما اصول معروف! :

1 –  هدف خود را کاملا واضح ، روشن و دقیق تعیین کنید . مزایایی دستیابی به این هدف و نیز رنج هایی که در صورت نرسیدن متحمل خواهید شد را لیست کنید .

2 –  برنامه ریزی کنید! برنامه ریزی یعنی به نظم در آوردن فعالیت ها با تاکید بر اولویت ها (در این مورد بیشتر مینویسیم)

3 –  یکی از افکار غلط ، انتظار برای رسیدن زمان مناسب است . همیشه به خودتان بگویید ” آن زمان که منتظرش بودم ، همین الان است “

4 –  یکی از اصول مهم برنامه ریزی تسلط بر احساسات است . چون تجربه نشان داده بیشترین علت تخطی از برنامه بدلیل تبعیت از احساسات است .

5 –  باید خود را وقف کنکورکنید . تعلق خود را نسبت به مسائل جانبی زندگی و کار و … حداقل کنید .

6 –  تنبلی بزرگترین آفت درس خواندن است .

7 –  عادات غلط (که نمونه آن در بالا ذکر شد) تنها و تنها بوسیله خود شما قابل تغییر است . اجازه ندهید گذشته ، آینده شما باشد .

” اگر کاری را انجام دهید که همیشه می دادید ، همان نتیجه ای را می گیرید که همیشه می گرفتید “

8 –  اگر به جای سعی کردن ، عمل کنید  ، بزرگترین قدم را برداشته اید .

9 –  حتما از تابستان شروع کنید . هر چند لازم نیست فشار خیلی زیادی در این فصل به شما وارد شود ولی مواردی وجود دارد که تنها در وقت آزادی چون تابستان می توانید به آنها برسید . مطالعه دروس جدید برای داوطلبان غیر مدیریتی ، وقت کافی برای مطالعه برای اونهایی که ترم پاییز باید  دانشگاه بروند و از همه مهم تر ، وقت کافی برای خلاصه نویسی و یادداشت برداری از این جمله اند .

10 – مدام و پیوسته بخوانید . رهرو آنست که آهسته و پیوسته رود .

11 –  همواره در پی تکامل باشید .  یعنی فعالیت اضافه را حذف و فعالیت مفید را اضافه نمایید . بهینه سازی سیستم های یادگیری با شعار هر روز بهتر از دیروز،  پیشرفت تصاعدی ایجاد میکند . هر روز یک رکورد جدید بزنید !

12 –  بعد از درس خواندن کافی به سراغ متعادل کننده تان بروید . یعنی اگه 2ساعت آمار خوندی و رگرسیون رو کامل بلد شدی ، حالا میتونی یه سری هم به وب ما بزنی! (بی جنبه نباش و زیاده روی نکن)

13 –  یادگیری یک بخش دشوار ، تکمیل مطالعه یک درس یا کسب رتبه خوب  در یک آزمون آزمایشی ، عملی است که در خور آنست که از خود تقدیر کنید . این یعنی فقط اگه کنکور آزمایشیت خوب بود میتونی جمعه بعد از ظهر ، فوتبال شموشک و شیرین فراز رو نگاه کنی !

14 –  علامت گذاری متن یک تکنیک موثر در یادگیری است . زیرا شما را وادار می کند به جای رویا پردازی بر آنچه می خواهید تمرکز کنید .

15 –  سعی کنید که یک گروه مطالعاتی داشته باشید که در آن نگاه غیررقابتی حاکم باشد . گروه های حمایتی مطالعاتی به شما قدرت ، انرژی و وقت بیشتر (در صورت تقسیم کار) می دهند .

16 –  همواره + بیندیشید.

17 –  یک مولد درونی در خود ایجاد کنید که هر روز بوسیله آن شارژ شوید . انگیزه های بیرونی زود از بین میروند

18 –  دانستن ،  بدون خواستن ، هرگز توانستن نمی آورد .

19 –  از تجربیات خود و دیگران استفاده کنید .

20 –  جوری درس بخوانید که همه در حیرت بمانند (از جمله خودتان).

21 –  ذهنتان را درگیر مسائل زندگی و کار نکنید . فکر کردن به اختلافات خانوادگی ، باخت رئال مادرید ، آلبوم جدید  رضا صادقی!! همه و همه وقت تلف کردنه . به جای اینها به خودتان ، کنکور و درس هایتان بیندیشید .

22 –  پایداری ، استقامت و وقت شناسی خود را شدیدا تقویت کنید .

23 – مراقب تغذیه ، روحیه و سلامت خود باشید

24 –  جزوات و کتاب های کنکوری مقدم بر کتاب های درسی و تشریحی هستند .

25 –  تست و تمرین زیادی حل کنید و در واقع تمرین گرا باشید .

26 –  در همه حال تست های کنکور مقدم بر تست های تالیفی هستند .

27 –  حتما در کنکور های آزمایشی شرکت کنید (حداقل کنکورهای جامع موسسات معتبر را شرکت کنید ). با برنامه آزمون پیش برید ولی در مواقع لزوم خودتان ، با توجه به شرایطتان تصمیم  بگیرید و برنامه آزمون را تعدیل کنید .

28 –  همواره تفکر را سرلوحه کار خود قرار دهید . این نکاتی که گفتیم (و خواهیم گفت) فقط نظر ماست . خودتان فکر کنید ببینید کجاهاش بدردتون میخوره ، کجاهش نه! خودت با توجه به دانشگاهی که بودی ، رشته ای که درس خوندی و آگاهی کاملی که نسبت به خودت داری ، بهترین مشاور برای خودت هستی .

29 –  هیچ چیز جای پشتکار را نمی گیرد . انگیزه ، استعداد ، برنامه ریزی و هدفمندی ، هیچ کدام جایگزین پشتکار نمی شوند . فقط پشتکار ، اراده و تصمیم ، قدرت مطلق هستند .

30 –  درس بخوانید ، درس ، درس ، درس ، درس ، درس ، درس و باز هم درس بخوانید !!!

1 دیدگاه

  1. Mr WordPress گفت:

    سلام
    مرسی واسه این مطلب خوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *