مدیریت از دیدگاه اسلام؛ درس مشترک ارشد و دکتری مدیریت

منابع کنکور ارشد مدیریت 1399؛ بخش چهارم؛ تحقیق در عملیات و مدیریت تولید
جولای 30, 2019
منابع کنکور ارشد مدیریت 1399؛ بخش پنجم؛ بازاریابی و کارآفرینی
آگوست 3, 2019

مدیریت از دیدگاه اسلام؛ 15 تست با ضریب 2 در همه گرایش‌های ارشد مدیریت؛ 12 تست با ضریب 4 در کنکور دکتری مدیریت

درس هزار رنگ و هزار داستان کنکور با بیشترین جزوات، تست ها و مدعیان تدریس و … که با همه حواشی و داستانها، تکلیف کاملاً مشخصی دارد. درس با یک منبع مشخص به نام اصول و مبانی مدیریت از دیدگاه اسلام دکتر مقیمی. آیا درس دیگری در کنکور ارشد و یا دکتری مدیریت داریم که منبعی تا این حد مشخص داشته باشد؟ پس چرا ریسک می کنید و خودتان را درگیر انواع جزوات و کانالها و … می کنید؟ قطعا بر داوطلب هشیار و فرصت طلب کنکور لازمست تا حتما از منبع اصلی این درس استفاده کند و به سایر گزینه ها نیندیشد. حتی کتاب خودم با عنوان مروری بر اصول و مبانی مدیریت از دیدگاه اسلام را که انتشارات آترین پارسه چاپ کرده (آخرین چاپ آن سال 95 بوده و دیگر چاپ نخواهد شد) را نیز پیشنهاد نمی کنم.

مدیریت اسلامی درس خیلی زمان‌بری نیست. با این‌حال نیاز به مطالعه مکرر، استفاده مناسب از تکنیک‌های یادگیری جهت به خاطر سپاری و تسلط بر مفاهیم و نیز تمرین فراوان دارد. درسی با حجم نه چندان زیاد ولی با نکات فراوان. بدلیل تک منبعی بودن، گاهی می توان با مطالعه کم نیز به تعدادی از سوالات این درس پاسخ داد. در همین راستا کلاس های پارسال با حداقل زمان (فقط 12 ساعت شرح درس) و برای پاسخگویی به تعداد متوسطی تست در کنکور ارشد و دکتری مدیریت طراحی شد و با استقبال بیش از 400 داوطلب و نتایج چشمگیر و به لطف خداوند، رضایت حداکثری به سرانجام رسید.

شیوه دوره آنلاین مدیریت اسلامی در سال جدید اندکی متفاوت است. به نظرم با توجه ویژگی های درس مدیریت اسلامی باید به سمت پاسخگویی صد در صدی به تست های این درس حرکت کرد. لذا کلاسهای امسال با اندکی افزایش ساعت (فقط 20 ساعت شرح درس) و به قصد پاسخگویی کامل به تست های این درس ارائه خواهد شد. شایان ذکر است علی رغم افزایش ساعات تدریس، همچنان این کلاس از لحاظ زمانی به صرفه ترین خواهد بود و با حداقل زمان در مقایسه با کلاسهای مشابه است. مکمل های تدریس مانند خلاصه ها و تست ها مانند همیشه به روزرسانی کامل شده اند، چرا که معتقدم نه تنها باید کنکورهای قبلی که به مانند طراحان سوال باید به روز باشیم و به نیازهای کنکور آینده فکر کنیم.

سوال آخری که دائما پرسیده می شود، با همان نکته و تست مدیریت اسلامی دکتر احسانی و در یکماه آخر بخوانیم، کافیست! من به استراتژی کنکوری تان احترام میگذارم ولی چنین ریسکی برای بسیاری از داوطلبین توصیه نمی شود. مگر به داوطلبین لحظه آخری که به حداقل رتبه ها قانعند. حتی داوطلبین گرایش مالی در ارشد مدیریت هم به نظرم با توجه به زمان کم تدریس در دوره آنلاین مدیریت مدیریت اسلامی می توانند با خیال راحت از دوره کامل استفاده کنند.

نهایتا اگر این درس را به صورت خودخوان مطالعه می کنید، مهمترین نکته اینست که درگیر کتابها و جزوات گوناگون نشوید. یک منبع را انتخاب و همان را تا جایی که می توانید به درستی به پیش ببرید. همچنین تنوع سوالات این درس به نحوی است که نمی توانیم فصول مهمتر را برای کتاب مشخص کنیم. با اینحال مباحثی مانند سبک های رهبری، اصول کنترل در آموزه های اسلامی، روش شناسی و رویکردها به مدیریت اسلامی و نیز انگیزش از پر تکرارترین مباحث در کنکورهای ارشد و دکتری مدیریت هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *